Ultraveg

Meyve ve sebzelerin düşük maliyetli, hızlı, etkili ve kaliteli kurutulması için yüksek güçlü bir sistem geliştirilmesi

Kurutulmuş gıdalar çeşitli uygulamalar için uygundur ve gıda sanayi için birçok avantaj sunar: daha uzun raf ömrü, kolay ve ucuz nakliye, daha komplikasyonsuz ve güvenli tedavi. ULTRAVEG proje ortakları, kurutulmuş meyvelerin ve sebzelerin kalitesini ve pazarlanabilirliğini iyileştirmek için çalışmanın yanı sıra kurutma işlemi sırasında maliyet düşürmeyi hedeflemiştir.

Hızlandırılmış Dondurarak Kurutma, ticari kurutma yönteminin en son tekniği olarak bilinir. Süreç yüksek kaliteli ürünler taşıyor olmasına rağmen, fiyatının yüksek olmasından muzdariptir. İşlem çok enerji tükettiği için yalnızca pahalı ürünlere uygulanabilir. Ayrıca, ekipman için büyük sermaye yatırımları harcanmak zorundadır. Özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar için bu tekniği karşılamak zordur.

Yüksek güçlü ultrason, yalnızca güvenli ve çevre dostu değil, aynı zamanda verimli ve ekonomik olan güçlü yeni bir teknolojidir. Birçok bağlamda kimyasallara ve / veya sıcaklığa olan ihtiyacı azaltmak veya ortadan kaldırmak için mevcut proseslere entegre edilebilir. Ultrasonik yardımlı kurutma işlemi ULTRAVEG teknolojisi, küresel kurutulmuş gıda sektöründe KOBİ'lerin rekabet gücünü güçlendirecektir

Türkiye’de ilk kez bir KOBİ’nin proje koordinatörü olduğu proje ayrıca Tübitak tarafından da ödüllendirilmiştir.